Днес все повече хора търсят начин да вложат средствата си, така че те да им донесат допълнителна доходност и финансова стабилност. Когато става дума за инвестиции, мнозина автоматично се сещат за акции, облигации, имоти, а в последните няколко години и криптовалути. Всеки опитен инвеститор знае, че не бива да слага всички яйца в една кошница. Тоест че трябва да осигури диверсификация на своя инвестиционен портфейл, за да намали риска от несполучливи инвестиции.
По тази причина не липсват инвеститори, които влагат средствата си в закупуването на луксозни маркови часовници. Те имат тенденция не само да запазват, но дори значително да повишават стойността си с времето. Това определено звучи изкушаващо, но преди да решите дали да разнообразите портфолиото си с подобен тип луксозни придобивки, има някои важни неща, които трябва да вземете предвид.
Стрували ли си да инвестирате в луксозни часовници?
Когато инвестирате в луксозни стоки, в това число маркови часовници, произведения на изкуството, антики и т.н., възвръщаемостта на инвестициите ви се извлича от поскъпването на капитала. Както вече загатнахме по-горе, луксозните часовници, дело на определени известни брандове, са много търсени. В исторически план са доказали, че запазват и дори увеличават неколкократно стойността си.
Също така, като предимство трябва да добавим, че с подходяща поддръжка, качествените маркови часовници, могат да бъдат запазени в отлично състояние. Това от своя стана позволява те да бъдат продадени след време на висока цена.
Някои модели, особено тези, които са от лимитирани серии, заради своята рядкост и високата си колекционерска стойност, могат значително да увеличат цената си. Такъв е примерът с легендарния часовник Rolex Daytona, който е бил собственост на известния актьор Пол Нюман. Преди 5 години, той е бил продаден на аукцион в Ню Йорк за рекордната сума от 17,5 млн. долара.
В този случай, освен марката и модела, висока стойност придава фактът, че часовникът има своя уникална история – собственост е на известния актьор, а също така на гърба му има гравирано послание от съпругата на Нюман – “Карай внимателно”.
Ироничното в случая е, че когато се появява през 60-те години, часовникът е струвал около 300 долара и масово не е бил харесван, тъй като хората тогава са го сметнали за “твърде грозен”. Това бързо се променило след като актьорът превърнал този модел в своя запазена марка и го носил почти навсякъде.
Ролексът на Нюман определено е пример за часовник, който многократно е увеличил стойността си с годините и тази история ентусиазира множество страстни колекционери и инвеститори. Това обаче далеч не е гаранция, че всеки луксозен часовник ще успее да постигне същия успех. Все пак, трябва да знаете, че подобно на всяка друга, инвестицията в луксозни маркови часовници крие известни рискове.
Инвестиция в луксозни часовници – какви са рисковете?
Инвестицията в луксозни маркови часовници изисква да сте добър познавач на часовникарската индустрия, а също така ви трябва и нюх, за да предвидите кои модели биха имали още по-висока стойност в бъдеще. Не всеки скъп часовник ще запази стойността си. Затова, когато купувате часовник с намерението в бъдеще да го продадете за по-висока сума, трябва да изберете модел, който е достатъчно рядък, който ще бъде търсен, а също и да го поддържате в отлично състояние.
Трябва да имате предвид, че с времето тенденциите и вкусовете на пазара на луксозни часовници се променят. Както в случая с ролекса на Пол Нюман – в началото този модел не е бил популярен и дори притежателите му са били склонни да се разделят с него на двойно по-ниска цена. С годините обаче тенденциите и предпочитанията се променят, а с тях нараства и стойността на часовника. По тази причина много собственици на луксозните аксесоари се налага да чакат години, докато моделите, които те притежават, отново станат по-желани и търсени и съответно могат да бъдат продадени със значителна печалба.
Още един риск, за чието съществуване трябва да знаете, е т.нар. “Ефект на бандата” (The bandwagon effect). Това е известно явление в инвеститорските среди, което се изразява в това, че хората правят, мислят или вярват в определено нещо, пренебрегвайки собствените си разбирания, защото голяма обществена група също прави, мисли или вярва така. В този ред на мисли, когато повече хора се втурнат да инвестират в луксозни часовници, толкова повече нараства тяхното търсене. Проблемът е, че в даден момент, този увеличен ентусиазъм може да се превърне в балон.
Що се отнася до рисковете, сивата индустрия и производителите на фалшиви часовници, заливат глобалния пазар с повече от 40 млн. имитации на луксозни модели годишно. Докато някои от тях са с видимо ниско качество, други ментета са толкова изкусни, че трудно бихте се усъмнили в тяхната автентичност. Затова е изключително важно, особено когато купуват вече използвани часовници, колекционерите и инвеститорите да работят с доверен дилър и опитен оценител, който да потвърди дали предлаганият модел е оригинален. Закупуването на фалшификат в крайна сметка може да коства значителна и неоправдана загуба на финансови средства, така че е необходимо в такива ситуации да се подхожда с повишено внимание.
Последно, но не и по значение, разходите, които се влагат в луксозните часовници не са изчерпват единствено с покупката им. Подобни луксозни аксесоари изискват редовна поддръжка, тъй като наличието на несъвършенства и повреди обикновено води и до спад в цената им. Необходимо е всякакви поправки да се извършват от оторизирани специалисти.
Също така, трябва да помислите и за правилното и безопасното съхранение на вашата колекция с часовници. Само преди години известният актьор Орландо Блум стана жертва на обир и всичките му грижливо колекционирани луксозни часовници бяха откраднати. За щастие, историята имаше положителна развръзка за Блум, тъй като извършителите бяха разкрити от полицията, а часовниците – върнати. Все пак, не бива да оставяте това на случайността.
Възвръщаемост на инвестицията
Както споменахме не всеки скъп марков часовник има потенциала значително да нахвърли стойността си след години. Що е отнася до инвестиции, експертите препоръчват да се насочите към така наречените “сини чипове”. Това определение се отнася за класиките, които поддържат високо търсене и почти нестихващ интерес, като Rolex Daytona, Patek Philippe Nautilus, Audemars Piguet Royal Oak и др.
Първият Patek Philippe Nautilus, лансиран в средата на 70-те години, е струвал 3100 долара. Имайки предвид инфлацията, оригиналната цена на този модел сега се равнява на над 14 хил. долара. В момента този модел втора ръка се предлага за 218 хил. долара, което е увеличение в цената от над 1300% за 50 години.
Инвестицията в часовници изисква търпение и добро познаване на пазара, но пък от друга страна, има потенциала да ви се отплати многократно. Причина за засиления ми интерес по темата е страстта ми към марковите часовници, която в последствие се превърна и в бизнес – Timedix.