Стартирането на бизнес е вълнуващо събитие за всеки начинаещ предприемач. За да превърнете потенциална идея в успешен бизнес обаче, първо трябва да преминете през множество предизвикателства, за които да откриете решения.
Ако стартирате своята бизнес идея от нулата, трябва да помислите за всичко – продукти или услуги, ценообразуване, организиране на работния процес, маркетинг стратегия, бранд идентичност и т.н. Списъкът е дълъг и често именно на този етап не малко хората се отказват от намерението да стартират компания, защото се е оказало по-сложно, отколкото са очаквали.
Франчайзингът е един популярен бизнес модел, който ще ви помогне да елиминирате много от неизвестните и да започнете бизнеса си зад успешна търговска марка. Как е възможно това? Какво представлява франчайз бизнес моделът, какви са неговите специфики, както и предимствата и недостатъците му, ще разгледаме по-подробно в следващите редове.
Какво е франчайз?
Франчайзът е бизнес модел, който води началото си от САЩ през XIX в., а днес се радва на изключителна популярност в редица страни по света. Характерно за франчайз моделът е, че той включва договорни отношения между две страни – франчайзодател и франчайзополучател, по силата на които франчайзодателят дава правото на франчайзополучателя да използва неговата търговска марка, продукти, ноу-хау и др. В замяна на това, франчайзополучателят плаща първоначалната такса, както и процент от генерираните продажби.
Ако това определение ви се струва объркващо, нека го илюстрираме с един прост пример. Иван решава да отвори собствен бизнес – заведение за бързо хранене. Той трябва да открие доставчици за хранителните продукти, да създаде уникални бургер рецепти и да закупи готварско оборудване. Също така трябва да наеме и обучи персонал, да помисли за финансов план, маркетинг и реклама на бизнеса, за да популяризира новия си бранд.
Пред него стоят два варианта: да постигне това сам, или да изберете франчайзинг модел. Ако се спре на втората опция, това означава, че Иван може да сключи договор за франчайз с някоя от популярните вериги за бързо хранене, които предлагат тази възможност.
В него се уговарят пълните условия, които включват първоначалната франчайз такса, срока, за който получава франчайза, както и задълженията на компанията франчайзодател. В зависимост от договорените условия, Иван получава правото да използва търговската марка на франчайзодателя, но също може да получи техническа помощ, обучения, маркетинг подкрепа и т.н. Накратко всичко, от което може да се нуждае неговия бизнес, за да стартира и да се развива.
Специфики на франчайзинг модела
Има две основни разновидности на франчайзинг модела:
Франчайз за дистрибуция на продукти
В модела на франчайз дистрибуция на продукти франчайзодателят произвежда продукта, а франчайзополучателят продава продукта. Тази разновидност на франчайзинг е по-рядко срещана. При нея връзката е подобна на връзката доставчик-дилър с няколко разлики. Една основна разлика е, че във франчайз отношенията франчайзополучателят може да разпространява продуктите на изключителна или полу-изключителна основа, докато отношенията доставчик-дилър могат да позволят на дилъра да продава няколко различни марки наведнъж. Компании, които са пример за такъв тип франчайзинг, са Coca-Cola, John Deere и Ford Motor Company.
Франчайзинг на бизнес формат
Франчайзът на бизнес формат е най-разпространеният франчайз модел. При него е разрешено да използва марката и търговското наименование на франчайзодателя, както в модела за дистрибуция на продукти, но се предоставя и достъп до модела за разпространение на продукти. Така се поддържа единен стандарт във всички франчайз обекти. Повечето от франчайзите, за които веднага бихте се сетили, като KFC, Subway или McDonald’s, са франчайзи на бизнес формат.
Предимства и недостатъци на франчайза
Подобно на останалите бизнес модели, франчайзът има своите предимства и недостатъци, които ще разгледаме в тази част.
Предимства
От гледна точна на франчайзополучателя, най-голямото предимство е, че той получава подкрепа за своя бизнес от франчайзодателя, което елиминира част от предизвикателствата, свързани със създаването и развиването на бизнес.
Още едно от предимствата е, че избирайки франчайзинг модела, вашият бизнес разполага с вече наложили се на пазара търговска марка и наименование. Така няма да ви се налага да развивате бранда си от нулата, което е дълъг и трудоемък процес. Освен това, познатата марка вече е спечелила доверие, което означава, че ще получите и вече изградена клиентска база.
По-малък риск и по-големи шансове за успех са още едни от изкушаващите предимства на този бизнес модел. Компаниите, които предлагат франчайз, обичайно са на пазара от дълго време и са изградили доказано работещи модели, които франчайзополучателите могат да използват.
Недостатъци
Франчайзинг моделът обаче идва и с някои ограничения и недостатъци, с които е добре да сте предварително запознати.
За повечето франчайзополучатели най-разочароващият недостатък, е, че трябва да спазват ограниченията, изложени в споразумението за франчайзинг. Франчайзодателят може да упражнява известна степен на контрол върху по-голямата част от франчайз бизнеса и решенията, взети от франчайзополучателя. В това число локацията на бизнеса, работното време, рекламата, декора, цените и т.н.
Още един недостатък е първоначалната франчайз такса. Тя варира в зависимост от компанията франчайзодател и уговорените условия, но трябва да имате предвид, че когато избирате франчайз от наложена и добре позната компания, традиционно първоначалната инвестиция е по-висока.
Докато едно от предимствата на притежаването на франчайз е мрежата от подкрепа, която получавате, не е изключено в някакъв момент да се появят и конфликти с вашия франчайзодател.
Примери за успешни международни франчайзи
Франчайз моделът е особено разпространен при заведенията за бързо хранене. Почти всяка от големите вериги за бързо хранене в глобален мащаб, чиито сандвичи или крилца сте опитвали, го предлага.
Безспорно обаче франчайзинг лидерът в тази сфера и един от най-успешните франчайзи изобщо е McDonald’s. Към днешна дата, гигантът за бързо хранене има повече от 33 хиляди франчайз обекта по целия свят, които сервират техните емблематични бургери и картофки. Най-голямата франчайз мрежа в света е генерирала 89 млрд. долара от продажби, повече отколкото трите ѝ най-големи конкуренти взети заедно – Burger King, KFC и Subway. Те също успешно развиват франчайз модела и се нареждат сред едни от най-големите франчайзи в глобален мащаб.
Още един много добър пример е 7-Eleven – популярна американска верига магазини за храни и напитки. Мрежата на 7-Eleven включва над 55 000 обекта в 16 страни по света, като голямата част от тях са локализирани в Северна Америка.
Извън заведенията и хранителните магазини, бранд за автомобили под наем също успява да развие успешно своя франчайз модел. Става въпрос за Hertz – компания създадена още през далечната 1918 г. С глобални продажби от 14 милиарда долара, Hertz е най-големият бизнес за коли под наем в света с приблизително 9 000 локации в 147 държави.
Най-голямата компания за напитки в света, Coca-Cola също развива успешен франчайз модел, като позволява на своите франчайзополучатели да продават и разпространяват крайния продукт, използвайки нейната търговска марка, търговското име и лого. Интересен факт е, че компанията започва да прилага този модел още през далечната 1889, когато започва да продава правата за бутилиране на своите напитки на бизнесмени, които имат възможността да бутилират големи количества от напитките, като по този начин бързо разширяват продукта на нови пазари.
Фирми, предлагащи франчайз в България
Благодарение на своите широки предимства, франчайз моделът е разпространен глобално и България не прави изключение. У нас франчайз предлагат големите международни вериги за бързо хранене като McDonald’s, Burger King и Subway. Могат да бъдат открити и някои български вериги за хранителни продукти, които предлагат франчайзинг партньорства, като Aladin Foods, например.
Бензиностанциите, като OMV, Shell и други също дават възможности за франчайзинг. Веригата за дрехи втора употреба Mania е българска компания, която също успешно развива франчайз мрежата си в България и в чужбина.
В заключение бихме могли да обобщим, че франчайзингът като бизнес модел може да предложи значителни предимства и възможности за развитие на всеки предприемач. Важно е да направите задълбочено проучване и да прецените дали предлаганите от франчайзодателят условия са подходящи за вас, преди да пристъпите към подписването на споразумение.