Къде се крие изворът на добрите идеи?
Случвало ли ви се е да си спомните, че преди време ви е хрумнала много интересна идея, но по стечение на обстоятелствата не сте успели да я доразвиете и сега си я спомняте твърде смътно (ако изобщо си я спомняте)?
Съществува инкубационен период, който предшества момента, в който се ражда една нова идея. Понякога имате някаква смътна идея, която в бъдеще може да се окаже много важна за вашия по-нататъшен живот.
За съжаление, някой път тези неясни идеи никога не ни се проясняват – вероятно поради липса на подходящи обстоятелства. Ето защо винаги трябва да си записвате всяка идея, която ви хрумне и която има дори и минимален шанс за успех. Никога не се знае кога времето ще бъде подходящо за една неполирана идея да разцъфти и да ви се представи в целия си блясък.
Но новата идея не е нещо, което ви удря като гръм от небето. Това е по-скоро процес, за който са нужни определени обстоятелства (време, място, отношение, а и дори подходящо настроение), за да се роди и процъфти новата идея. И така, кои са тези обстоятелства? Дали това е усамотението на природата или тишината на офиса, в който единственото, което чувате, са вашите собствени мисли? Или е шумно кафене, в което бъбрите с приятели вечер? Или може би до машината за кафе в офиса, където се шегувате с колеги и обменяте идеи в почивката?
Няма по-брилянта идея от ума, който я е създалПроучванията показват, че създаването на нова идея обикновено се състои от нашите наблюдения, идеи на други хора и т.н., които се комбинират по нов начин в нашия мозък, за да формират новата идея. В тази връзка, най-добрите условия за създаване на нови идеи трябва да включват хора с различни представи за живота, които споделят различни (понякога дори противоположни) мнения, които спорят и се обединяват около определена идея или концепция.
Ключът в случая е комуникацията – не се страхувайте да комуникирате своите идеи с други хора. Може да получите ценни съвети за добра ваша идея или конструктивна критика за нетолкова добра идея. И при двата случая, обаче, това ще обогати вашите възприятия и ще ви предостави различни гледни точки. Защото една ужасна идея може да се превърне в брилянтно откритие само ако бъде погледната от друг ъгъл. Като например, популярната газирана напитка “Coca-Cola”, първо е предлагана като (не особено успешно) лекарство срещу главоболие, преди да стане една от най-разпознаваемите марки в света.
Понякога ви хрумва само част от страхотна идея – в този случай ви трябват други хора, с които да я обсъдите и бихте могли да намерите точните хора, у които се крият липсващите й части. Свързването на идеите, а не пазенето им в тайна е ключът към успеха. Намерете хора, на които вярвате, които са доказали своя потенциал и комуникирайте с тях. Присъединете се към клубове и инициирайте разговори на разнообразни теми – следващата велика идея може да се крие точно зад ъгъла!
Най-важното, което трябва да знаете е, че няма по-брилянта идея от ума, който я е създал. Затова не спирайте да се учите, развивате и провокирате. Понеже само по този начин, вие бихте изградили мозъка, който ще роди вашата идея за милиони.
Въпреки че хората най-често отдават значимостта на момента „Еврика!“ (от старогръцки „Успях!“, „Открих го!“) , във видеото си, Стивън Джонсън ни споделя как историята показва една по-различна перспектива за раждането на великата идея. Насладете се на неговия завладяващ разказ.