• Български
  • English

Dyaksov.com

  • За мен
  • Блог
  • В медиите
    • Инициативи
  • Категории
    • Лидерство
    • Маркетинг и SEO
    • Предприемачество
    • Разни
  • Контакти
ЗАЯВИКОНСУЛТАЦИЯ
1 Step 1
ЗАЯВИ КОНСУЛТАЦИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА СВОЯ ОНЛАЙН БИЗНЕС!
Заяви своята консултация сега. Аз и моят екип можем да помогнем на твоя бизнес да се развие в Интернет. Ние сме работили с над 300 клиента от различни сфери да постигнат по-добри резултати и бихме могли да помогнем и на теб.
reCaptcha v3
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
Petar Dyaksov
вторник, 20 януари 2015 / Published in Маркетинг и SEO

Какво представлява SEO оптимизацията на уебсайтове за търсачки?

SEO оптимизацията, известна още като оптимизацията на уеб сайтове за търсачки, е термин, който изразява използването на различни техники и тактики, с помощта на които сайтът да се класира в първите резултати от потребителското търсене.

Тя е от съществено значение за това сайтът ви да получи повече видимост и органичен трафик. По тази причина SEO оптимизацията днес се е наложила като ефективна и широко разпространена стратегия за онлайн маркетинг, от която вашият бизнес също може да се възползва.

За да постигнете желаните резултати от оптимизацията на вашия уеб сайт, трябва да следвате някои правила и насоки. Вижте най-важните от тях в следващите редове.

Какво е SEO оптимизация?

Нещо много важно, което трябва да имате предвид е, че SEO оптимизацията е по-скоро процес, отколкото еднократна настройка. С други думи, не очаквайте да направите някои малки промени по сайта ви и резултатите да се появяват мигновено. Нужно е да работите целенасочено и да отговорите на изискванията на търсачките, за да завоювате челните позиции.

Основната цел на SEO оптимизацията е генерирането на трафик от т.нар. „органични” резултати в различните търсачки, като Google, Bing, Yahoo и др. Тази цел се постига чрез оптимизацията на уеб сайта, като се използват различни подходи.

Традиционно те включват подбор на подходяща структура и информационна архитектура на сайта, избор на CMS (система за управление на съдържанието), изграждане на външни връзки, редактиране на съдържанието от гледна точка на SEO, социални сигнали и други.

Какво всъщност търсят търсачките?

Основната цел на търсачките е да насочат потребителите към съдържанието, което е най-релевантно на тяхното търсене. В тази връзка, съществуват няколко неща, които трябва да се вземат предвид при създаването/оптимизирането на даден уебсайт – съдържание, представяне, авторитет (препратки), както и цялостното преживяване на потребителя.

Имайки предвид факта, че алгоритмите на търсачките са много стриктни, що се отнася до наказване на уеб сайтове, които използват неодобрени SEO техники (известни като “black hat“ SEO), по-добра идея е да се следват техните препоръки и да се използват само одобрени SEO техники (“white hat”).

В противен случай рискувате рангът на вашия уеб сайт да бъде намален. Възможно е и позициите на уеб сайта ви да бъдат напълно премахнати от базата данни на дадена търсачка, което означава, че потребителите няма да го откриват. Със сигурност това е нещо, което не искате да ви се случва, защото ще нанесе сериозни щети на вашия онлайн бизнес. Съветваме ви да бъдете разумни и да се придържате към официалните препоръки.

История на SEO

Оптимизацията на уеб сайтове започва в средата на 90-те години. Тази ранна оптимизация е доста проста. Всичко, което е трябвало да се направи, е да се предостави страницата на уеб сайта на търсачките. След това те изпращат „паяк”, който „пропълзява” през уеб сайта, като извлича линкове и ключови думи и индексира намерената информация.

Много скоро собствениците на сайтове започват да разбират високата стойност на това, че уеб сайтовете им са видими в резултатите от търсене, тъй като им позволява да привлекат повече нови посетители. Други предимства са увеличената разпознаваемост на бранда, като и възможността сайтът да се превърне в авторитет в своята ниша.

Това от своя страна, довежда до редица последващите етапи на развитие на SEO оптимизацията, достигайки до настоящата си форма. Трябва да отбележим, че търсачките непрекъснато променят алгоритмите си, за да предоставят на потребителите най-релевантните отговори на техните търсения. По тази причина, днес уеб сайтовете трябва да бъдат гъвкави и навременно да отговорят на новите изисквания, за да подобрят и запазят позициите си в класирането.

SEO за Google

Google е най-голямата и най-често използваната търсачка в световен мащаб. По данни от 2021 г, около 90% от всички търсения в глобален мащаб ще извършват именно чрез Google. В България наблюдаваме същата тенденция, затова е много важно вашият уеб сайт да е оптимизиран спрямо изискванията на технологичния гигант.

Първото (и най-важно) “предпочитание” на Google е висококачественото и уникално съдържание. Това означава че първата ви задача трябва да е проучване на ключовите думи, което ще ви помогне да определите начините, чрез които да постигнете по-голям трафик към уеб сайта си. Уверете се, че добре познавате вашите потребители и създайте ангажиращо и полезно съдържание, което отговаря на техните въпроси и предизвиква интерес.

Останалите неща, които трябва да имате предвид, когато оптимизирате уебсайта си за Google, включват подобряване структурата на сайта на всички нива, оптимизиране на съдържанието (заглавия, ключови думи, текст, снимки), както и ефективното използване на техники за анализи (Google Analytics), качество на сайта и на промотиране. Изграждането на външни връзки от авторитетни сайтове, също е фактор, който има важно значение за вашето класиране в челните позиции.

Какво прави един сайт  страхотен?

Когато става дума за разпознаваемостта на бранд, а това е сред основните цели на всеки бизнес, посредствеността не бива да се толерира. Ако искате резултати, трябва да търсите най-доброто и да не се примирявате с по-малко. За страхотен сайт ще ви е нужно повече от SEO. Ключовите елементи за ефективен уеб сайт включват:

Изглед

Никога не забравяйте, че най-важното за вашия уеб сайт може да бъде първото (ако не и единственото) впечатление, което потенциалният клиент получава за бизнеса ви. Ако уебсайтът е атрактивен, е по-възможно да задържи вниманието на клиента за по-дълго време. Според Google един посетител трябва да остане на вашия уебсайт поне 10 секунди, в противен случай, търсачката счита това посещение на уебсайта за нерелевантно и повишава степента на отпадане (bounce rate).

Съдържание

Без съмнение изгледът на вашия сайт е важен, за да привлича посетители. Това, което ще ги задържи в него обаче, е информацията, която ще намерят там. С липсата на продавачи и консултанти, които нормалните магазини имат, вашите клиенти основно ще разчитат на съдържанието, което предоставяте в уебсайта си, за да вземат решение за евентуална покупка. Постарайте се то да бъде достатъчно информативно, полезно и интересно.

Функционалност

Дори ако уебсайтът ви изглежда страхотно и в него има много интересна информация, той ще бъде неизползваем, ако има лошо конструирани компоненти, като неработещи линкове, например. Още повече, това ще развали доброто впечатление, което сте изградили у клиентите си със страхотната му визия и стил.

Използваемост

Това е ключов компонент на всеки страхотен уебсайт. Той включва простота, бързо зареждащи се страници, логическа навигация, съвместимост с различни платформи и браузъри, както и адаптивен дизайн, който да позволява използването му от различни мобилни устройства и смартфони.

SEO оптимизацията се е променила много през последното десетилетие и еволюира с всяка изминала минута. Ето защо вашият подход към SEO е от съществено значение за начина, по който искате вашите клиенти да възприемат вас и бизнеса ви.

Мислете за SEO повече като за начин да изградите бранда си, отколкото като опит за манипулация на търсачките. Помнете, че истинската цел на оптимизацията за уебсайтове не е страницата ви да се показва на първите места в резултатите за търсене, а по-скоро е за това вашите клиенти да бъдат доволни от това, което ще намерят във вашия уебсайт.

Препоръчваме ви да потърсите специалисти, които познават в детайли тънкостите на този процес и които да ви предложат качествена и професионална SEO оптимизация, за да постигнете желаните резултати.

What you can read next

E-commerce 4×4 – Успешна онлайн търговия в България
TikTok маркетинг – мимолетна мода или дългосрочен тренд?
Шестото издание на конкурса „Digital Stars“ – нашата подкрепа за младите таланти в дигиталния маркетинг

Categories

  • Инвестиции и лични финанси
  • Инициативи
  • Лидерство
  • Маркетинг и SEO
  • Предприемачество
  • Разни

Recent Posts

  • невроинтерфейс в бизнеса и маркетинга

    Отвъд ерата на смартфоните – как невроинтерфейсите ще трансформират бизнеса и маркетинга?

    Светът след смартфона – защо бизнесът и м...
  • Биографията на Джанет Йелън – икономистът, който промени финансовата история

    „Изслушването на другите, особено на тези, с ко...
  • Шестото издание на конкурса „Digital Stars“ – нашата подкрепа за младите таланти в дигиталния маркетинг

    Един от най-вълнуващите моменти за мен и екипа ...
  • Биографията на Илън Мъск

    Биографията на Илън Мъск В епохата на бързи тех...
  • Биографията на Рей Далио

    Рей Далио е известен инвеститор и мениджър, осн...

Categories

  • Инвестиции и лични финанси
  • Инициативи
  • Лидерство
  • Маркетинг и SEO
  • Предприемачество
  • Разни

Recent Posts

  • невроинтерфейс в бизнеса и маркетинга

    Отвъд ерата на смартфоните – как невроинтерфейсите ще трансформират бизнеса и маркетинга?

    Светът след смартфона – защо бизнесът и м...
  • Биографията на Джанет Йелън – икономистът, който промени финансовата история

    „Изслушването на другите, особено на тези, с ко...
  • Шестото издание на конкурса „Digital Stars“ – нашата подкрепа за младите таланти в дигиталния маркетинг

    Един от най-вълнуващите моменти за мен и екипа ...
  • Биографията на Илън Мъск

    Биографията на Илън Мъск В епохата на бързи тех...
  • Биографията на Рей Далио

    Рей Далио е известен инвеститор и мениджър, осн...

Личен блог на Петър Дяксов - предприемачество, дигитален маркетинг и SEO

Декларация за поверителност и бисквитки

НАВИГАЦИЯ

  • За мен
  • Блог
  • В медиите
    • Инициативи
  • Категории
    • Лидерство
    • Маркетинг и SEO
    • Предприемачество
    • Разни
  • Контакти

ПОСЛЕДНИ ПУБЛИКАЦИИ

VIEW ALL
  • невроинтерфейс в бизнеса и маркетинга

    Отвъд ерата на смартфоните – как невроинтерфейсите ще трансформират бизнеса и маркетинга?

    Светът след смартфона – защо бизнесът и маркетингът никога повече ням...

  • Биографията на Джанет Йелън – икономистът, който промени финансовата история

    „Изслушването на другите, особено на тези, с които не сте съгласни, тества ...

Имате проект, за който искате да поговорим?

СВЪРЖИ СЕ С МЕН

Всички права запазени © 2014-2022 Личен блог на Петър Дяксов. Разработен от  SEOMAX

 

TOP
Използвайки сайта, вие се съгласявате с употребата на "бисквитки". Повече информация може да прочетете тук Настройки на бисквиткитеНеДа
Политика за поверителност и бисквитки

Преглед на поверителността

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT