• Български
  • English

Dyaksov.com

  • За мен
  • Блог
  • В медиите
    • Инициативи
  • Категории
    • Лидерство
    • Маркетинг и SEO
    • Предприемачество
    • Разни
  • Контакти
ЗАЯВИКОНСУЛТАЦИЯ
1 Step 1
ЗАЯВИ КОНСУЛТАЦИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА СВОЯ ОНЛАЙН БИЗНЕС!
Заяви своята консултация сега. Аз и моят екип можем да помогнем на твоя бизнес да се развие в Интернет. Ние сме работили с над 300 клиента от различни сфери да постигнат по-добри резултати и бихме могли да помогнем и на теб.
reCaptcha v3
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
Petar Dyaksov
сряда, 02 март 2016 / Published in Маркетинг и SEO

Саморекламата – как сам да си…

 

Саморекламата – как сам да си…

Без никакво съмнение, саморекламата е едно от най-деликатните изкуства въобще: изисква се финес, дипломатичност и стратегическо мислене. Умножете трудността на тези елементи по две и ще получите правилата на предприемачеството и личното брандиране в бранша. Всичко се свежда до едно нещо: да направите положително впечатление като личност (и бранд), а не да се натрапвате изкуствено и нежелано на аудиторията си. Линията между двете може да бъде изключително тънка.

Как може да постигнете първото и избегнете второто? Колко трудно се изгражда личен бранд? Какви подходи трябва да следвате?

Нека поразгледаме някои основни точки на качествената самореклама, която води до успех, уважение – и личното ви удовлетворение.

Как да се маркетирате като бранд

Ако се замислите малко по-внимателно, всеки от нас е „бранд“ и всички ние се предлагаме като стока на един голям пазар, наречен общество. Ние първо ‚продаваме‘ себе си на хората, преди те да купят нашия продукт/услуга. Цената обаче, не е се измерва лева, нито в долари или евро. Валутата е друга. Тя се казва „репутация“ и се измерва с фенове, последователи ‚лайкове‘, споделяния и отразявания. Колкото по-известен и популярен си като професионалист и личност, толкова по-голям шанс имате за успех. Това обаче не важи само за знаменитостите. Всеки един от нас има потенциала да стане професионалист или експерт в дадена сфера, дори и да не бъде ‚топ‘ новината в медиите.

Преди дори да започнете да саморекламирате себе си като бранд в професионално поприще, е редно да помислите за няколко неща:

• Кое мислите, че ви отличава от околните? Какви са вашите умения, интереси, неща, които правите не просто над средното ниво, а умело?

• Как точно ви виждат околните – приятели, познати, колеги? Ако някой събере статистика с техните мнения, кои ваши качества биха изтъкнали те?

• Какви са вашите цели? Какво искате да постигнете, в какъв срок, и чрез какви методики?

• Каква е вашата аудитория? Какви послания очаква от вас, какви проблеми среща в ежедневието си, и как точно би пожелала да ѝ поднесете техните решения?

Това са четирите „стълба“, над които е редно да помислите, преди да сте задвижили машината на саморекламата. Сгрешите ли при изграждането им, много лесно рискувате авторитета (и успеха) си. Замислете се: ако сложим консервативен и дисциплиниран бизнес консултан в рекламна агенция, изискваща от него нестандартни, и дори налудничави решения, резултатът може би няма да е особено успешен, нали? Не се поставяйте сами в такава ситуация.

Същото е когато си търсим интимен партньор. След като сме избрали потенциален обект, много е важна презентацията ни (външен вид, дрехи, аксесоари), какъв ще е нашият подход, какви думи/изразни средства ще използваме, здоволяваме ли нуждите му (или обектът на нашите желания, вече си има интимен партньор и не търси друг такъв), какво приятелите/ките му знаят за нас (нашата репутация) и тн. Обаче ако ние, не успеем да задоволим очакванията на нашата целева аудитория (потенциален интимен партньор), то начинанията ни са обречени на неуспех.

Тънките елементи около промотирането на бранда ви в социалните мрежи

Нека уточним нещо: изграждане на личен бранд без силно присъствие в социалните мрежи от всякакъв тип не съществува. Не и в текущата интернет инфраструктура.

Facebook и Twitter едва ли са ви непознати, но е хубаво да разширите социомрежовото си портфолио и към платформи като Instagram, LinkedIn, Google+, а защо не и Pinterest. За програмистите GitHub е безценен, а по-дизайнерски настроените хора разполагат с Behance и Dribbble.

Първото, което трябва да запомните е, че личната ви информация във всички платформи трябва да е уеднаквена. Информация за контакт, имена, уебсайт…те трябва да присъстват по един и същи начин навсякъде. Кратки, точни, ясни – и професионални.

Вторият елемент е тематичността. След като сте обособили маркетирането си като бранд (онези четири точки отпреди малко), следвайте неговите параметри и в социалните мрежи. Вашият Facebook или Twitter профил не трябва да бъдат в рязко противоречие с имиджа, който желаете да изградите. Instagram е перфектният метод да „обзаведете“ бранда си с подходящи визуализации под формата на снимки, мини-видеа, изображения с релевантни съвети…Всеки от нас е „бранд“ и всички ние се предлагаме като стока на един голям пазар, наречен общество.

Последователността в социалните мрежи прави силно впечатление. Създадете ли правилните очаквания спрямо онлайн персоната си, резултатите ще са страхотни. Объркате ли целевата си група с хаотични, контрастиращи си изказвания, хората просто няма да ви възприемат насериозно и имиджът ви ще страда.

LinkedIn и Facebook са добро поле за изява и от гледна точка на различните нишови групи и общности, побрани там. Редовното участие в тях ви гарантира не само полезни дискусии с други специалисти от бранша ви, но и ценна „видимост“ и добиване на авторитет.

Ролята на обществените каузи за успешна самореклама

Ако се фокусирате върху популярните лични брандове на Запад, може би ще забележите колко много от тях се занимават с доброволчески инициативи. Истината е, че социалните каузи от всякакъв тип (доброволчество, дейност в рамките на неправителствени организации (НПО), участия в граждански акции и движения) са от огромна важност за изграждането на вашия личен бранд.

Какво е едно от първите неща, които ви идва наум при споменаването на Анджелина Джоли? (Освен, че винаги е била и ще бъде една от най-секси жените в киното). Със сигурност активното ѝ участие в редица хуманитарни акции на ООН ще се появи в съзнанието ви.

Както и при социалните мрежи, обаче, трябва да внимавате за посланията, които изпращате на аудиторията си с вашата социална дейност. Най-добре е да гравитирате в инициативи и организации, които допълват вашия личен бранд, а не му контрастират.

Естествено, някои залагат и на скандалността като ефективен трик в торбата с подходи към саморекламата. Макар и да звучи примамливо – все пак скандалите са най-интензивният и многообещаващ метод да наложите определен бранд, това невинаги е оптимален подход. Причината? Острите негативни реакции от страна на обществеността, които, освен всичко друго, оказват и сериозен психологически натиск.

Винаги ще има някой, който да предизвика по-фрапиращ скандал от вас. Но качествената, отдадена дейност в доброволчески проекти и НПО-та е много по-стратегическа дългосрочна инвестиция – и за вас, и за обществото.

Трудно ли е да бъдете приети като експерт в сферата си?

Лаконичният отговор е: не, никак. Но този отговор изисква три много важни предпоставки. Първата е да разбирате от материята, в която сте разположили личния си бранд. Втората е да имате готовността да участвате в множество събития и умението да говорите пред публика. Третата е да разполагате с добри презентационни умения – умело, интерактивно представяне на темата ви, контакт с публиката, добра невербална комуникация…

Доказването ви като водещ от сферата си професионалист няма да стане за седмица или месец. Добре е да го имате предвид и да подходите към спечелването на доверието на другите като дълъг и сложен, но далеч не неприятен процес.

Някои от по-популярните формати, в рамките на които може да покажете уменията си, са:

• Презентации

• Обучения (с вашето физическо присъствие, или пък онлайн видео обучения)

• Семинари

• Лекции

• Панелни участия в браншови събития

Макар и да звучи ангажиращо, това е най-ефективният и вдъхващ уважение начин да докажете на аудиторията си, че сте компетентни. Още по-хубавото е, че подобни мероприятия са изключително ползотворно поле за осъществяване на бизнес нетуъркинг. Далеч не е изключено да се сдобиете с нов фен, или още по-добре – клиент, след приключването на формата, в който сте взели участие.

Почти всеки един от настоящите ми клиентите е имал личен контакт с мен на подобен тип събитие или е бил препоръчан от мой познат, като професионалист в сферата на дигиталния маркетинг и онлайн трговията (въпреки че не се възприемам като „експерт“). Благодарение на репутацията, която имам, на фирмата ми (Tendrik) не се налага да отделям бюджет за реклама, с цел привличане на нови клиенти в България.

Както вече споменах, саморекламата е фино изкуство: тя изисква прецизност, както и солидна доза самоинициативност. Добрата новина обаче е, че може би най-трудният момент от изграждането на личния ви бранд е самото начало. Оттам нататък, наберете ли инерция, вашата марка е едно плавно (макар и ангажиращо) пътешествие. Уютът на клишето „да бъдеш себе си“ е прекрасно чувство – но усещането да превърнете този комфорт в свой бизнес и да се брандирате успешно, е нещо далеч по-удовлетворяващо.

What you can read next

TikTok маркетинг – мимолетна мода или дългосрочен тренд?
E-commerce 4×4 – Успешна онлайн търговия в България
невроинтерфейс в бизнеса и маркетинга
Отвъд ерата на смартфоните – как невроинтерфейсите ще трансформират бизнеса и маркетинга?

Categories

  • Инвестиции и лични финанси
  • Инициативи
  • Лидерство
  • Маркетинг и SEO
  • Предприемачество
  • Разни

Recent Posts

  • невроинтерфейс в бизнеса и маркетинга

    Отвъд ерата на смартфоните – как невроинтерфейсите ще трансформират бизнеса и маркетинга?

    Светът след смартфона – защо бизнесът и м...
  • Биографията на Джанет Йелън – икономистът, който промени финансовата история

    „Изслушването на другите, особено на тези, с ко...
  • Шестото издание на конкурса „Digital Stars“ – нашата подкрепа за младите таланти в дигиталния маркетинг

    Един от най-вълнуващите моменти за мен и екипа ...
  • Биографията на Илън Мъск

    Биографията на Илън Мъск В епохата на бързи тех...
  • Биографията на Рей Далио

    Рей Далио е известен инвеститор и мениджър, осн...

Categories

  • Инвестиции и лични финанси
  • Инициативи
  • Лидерство
  • Маркетинг и SEO
  • Предприемачество
  • Разни

Recent Posts

  • невроинтерфейс в бизнеса и маркетинга

    Отвъд ерата на смартфоните – как невроинтерфейсите ще трансформират бизнеса и маркетинга?

    Светът след смартфона – защо бизнесът и м...
  • Биографията на Джанет Йелън – икономистът, който промени финансовата история

    „Изслушването на другите, особено на тези, с ко...
  • Шестото издание на конкурса „Digital Stars“ – нашата подкрепа за младите таланти в дигиталния маркетинг

    Един от най-вълнуващите моменти за мен и екипа ...
  • Биографията на Илън Мъск

    Биографията на Илън Мъск В епохата на бързи тех...
  • Биографията на Рей Далио

    Рей Далио е известен инвеститор и мениджър, осн...

Личен блог на Петър Дяксов - предприемачество, дигитален маркетинг и SEO

Декларация за поверителност и бисквитки

НАВИГАЦИЯ

  • За мен
  • Блог
  • В медиите
    • Инициативи
  • Категории
    • Лидерство
    • Маркетинг и SEO
    • Предприемачество
    • Разни
  • Контакти

ПОСЛЕДНИ ПУБЛИКАЦИИ

VIEW ALL
  • невроинтерфейс в бизнеса и маркетинга

    Отвъд ерата на смартфоните – как невроинтерфейсите ще трансформират бизнеса и маркетинга?

    Светът след смартфона – защо бизнесът и маркетингът никога повече ням...

  • Биографията на Джанет Йелън – икономистът, който промени финансовата история

    „Изслушването на другите, особено на тези, с които не сте съгласни, тества ...

Имате проект, за който искате да поговорим?

СВЪРЖИ СЕ С МЕН

Всички права запазени © 2014-2022 Личен блог на Петър Дяксов. Разработен от  SEOMAX

 

TOP
Използвайки сайта, вие се съгласявате с употребата на "бисквитки". Повече информация може да прочетете тук Настройки на бисквиткитеНеДа
Политика за поверителност и бисквитки

Преглед на поверителността

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT