LinkedIn е една от най-големите социални мрежи и въпреки това, когато говорим за онлайн маркетинг, понякога тя незаслужено остава на заден план. Незаслужено, защото платформата предоставя отлични възможности да бъде използвана не само за да представите себе си като професионалист или вашата компания. Тя помага успешно да постигате маркетингови цели. Затова в тази статия ще обърнем по-специално внимание на тази платформа – какви са нейните специфики и как може да я включите в цялостната маркетингова стратегия на вашия бизнес.
Какви са предимствата на LinkedIn?
В много отношения LinkedIn се различава от другите социални мрежи като Facebook, Instagram, Twitter и т.н. Именно в тези различия се крият и основните му предимства.
Нека започнем от това, че повечето социални платформи са обединени около забавлението и се превръщат в място, където потребителите да прекарат свободното си време. Те скролват часове наред из нюзфийда си, който е пълен с всякаква разнообразна информация – смешни клипчета, новинарски статии, игри и др.
За разлика от тях, LinkedIn е платформа, която обединява професионалисти и бизнеси. Към този момент тя има над 760 млн. потребители. Това я превръща в най-голямата професионална мрежа в световен мащаб. Тя е предпочитаният канал, който използват мениджъри на високо ниво в големи компании и специалисти от различни сектори.
Казано с други думи, аудиторията на LinkedIn е значително по-различна от тази на най-голяма социална мрежа – Facebook, например. Докато във Facebook ще откриете хора с разнообразни професии, ниво на образование и интереси., то в LinkedIn над 1/3 от всички потребители вземат високи мениджърски позиции. 63 млн. потребители са на позиции, които им дават възможност да вземат решения за развитието на даден бизнес, а над 17 млн. са лидерите на мнение.
Потребителите, които имат профил в тази социална мрежа, не търсят забавление, а са водени от желанието да получат знание. LinkedIn им предоставя възможност да се информират за тенденциите в различни индустрии, да получат експертни съвети, да развиват и надграждат уменията си, да създават партньорства, да следят едни от най-популярните и успешни предприемачи в света.
По последни данни, над 30 млн. компании имат фирмен профил в професионалната платформа. В това число голяма част от най-известните фирми в света, включително и 98% от Fortune 500 компаниите.
Всичко казано до тук, превръща LinkedIn в отлична платформа, която да използвате за онлайн маркетинг. Тя е особено подходяща за B2B бизнеси, тъй като ви позволява да достигнете до правилните хора с подходящи позиции. Примери за такива са бизнесите в IT сектора, телекомуникациите, набирането на персонал и др.
Ако досега не сте използвали възможностите на платформата, вероятно ще се сблъскате с множество неизвестн. Откъде да започнете, как да достигнете до подходящите аудитории и как успешно да използвате LinkedIn маркетинга. На тези въпроси ще обърнем по-специално внимание в следващата част на тази статия.
Започнете с оптимизиране на LinkedIn профила на компанията
Вероятно вече сте се убедили, че LinkedIn има огромен потенциал да генерира качествени лийдове. Също така може да повиши разпознаваемостта на бранда ви, дори да ви помогне да откриете подходящи специалисти за нов проект. За да достигнете до тези резултати обаче, първо трябва да започнете от една малка, но много важна стъпка. Оптимизирайте профила на вашата компания.
Страниците са най-малката градивна единица в платформата. Те могат да бъдат както персонални, които ви представят като професионалисти, така и корпоративни, създадени за да представят вашата компания и дейност. Ако компанията ви все още няма страница, съветвам ви да я създадете, защото може да ви бъде от голяма полза. Ето някои от основните стъпки, пред които трябва да преминете.
Когато създавате корпоративна страница, започнете с базовите неща. Добавете описание, снимка с фирменото лого, корица и попълнете обстойно всяка важна информация за Вашия бизнес. Опишете каква е основната дейност, разкажете малко повече за историята, мисията и визията на компанията. Тук е и мястото да споделите важни постижения и отличия, които компанията ви е получила, така че акцентирайте върху важните детайли. Tе придават допълнителна стойност и затвърждават авторитета на вашия бизнес.
Имайте предвид, че когато започнете да изграждате връзки и да търсите клиенти, корпоративната страница ще играе ролята на визитната ви картичка. А вие определено искате тя да ви представи в добра светлина и да ангажира посетителите.
Не оставяйте персоналната си страница на заден план, а развивайте и нея. Все пак вие сте лицето на вашия бизнес. Собственият ви професионализъм и успехи ще вдъхнат още по-голямо доверие към компанията. Също така ще ви осигури възможността по-лесно да се свързвате с други професионалисти. Било то, за да им предложите услугите си, или за да привлечете като служители, партньори и т.н.
Привлечете повече последователи органично
Да привлечете последователи към фирмената страница е следващата важна стъпка. Това ще ви позволи да представите дейността и продуктите си пред повече хора – потенциални служители, партньори и клиенти. Един от начините е да го направите органично (т.е. без да плащате за реклами).
Това включва да добавите “follow” бутон към страницата. Вашите колеги, а също и останалите хора, с които сте свързани в LinkedIn, са първите, които трябва да поканите да я последват. Така лека по-полека ще започнете да изграждате своята мрежа от последователи.
Със сигурност, когато видите първите резултати, ще се изкушите да започнете да споделяте и промотирате повече услугите и продуктите, които предлагате. Но ви съветвам да не прекалявате.
Както вече стана дума, потребителите в LinkedIn искат да получават нови знания. Затова инвестирайте време и усилия в създаването на качествени статии, case studies, анализи, изследвания, наръчници.
Да качвате полезно и интересно съдържание, което да бъде релевантно към интересите на вашата целева аудитория. Това е чудесна стратегия, която ще ви помогне да се позиционирате като експерти в своята сфера и ще ангажирате повече посетители. Разбира се, ако разчитате единствено на органичния трафик, за да натрупате последователи, имайте предвид, че това е по-бавен начин, който има и своите ограничения.
В даден момент е добре да използвате LinkedIn реклами, които ще ви помогнат по-лесно да достигнете до много по-големи аудитории. Затова в следващите редове ще разгледаме накратко различните видове реклами, които платформата предлага.
Видове реклами в LinkedIn
LinkedIn, подобно на Google и Facebook, също дава широки възможности за реклама на вашите продукти, услуги, обяви за търсене на служители и т.н. Тук е важно да отбележим, че цената на клик (CPC) за реклами в LinkedIn е няколко пъти по-висока от тази в Google и Facebook.
Ето и какви са различните рекламни формати, които може да използвате и техните характеристики:
-
Спонсорирано съдържание (sponsored content)
Спонсорираното съдържание ви дава възможност да достигнете до нови LinkedIn потребители, които не следват страницата ви. За разлика от други рекламни формати, то се появява в нюзфийда на потребителя, редом до съдържанието, което той сам е избрал да вижда. Това значително увеличава шанса той да му обърне внимание и да се ангажира с него. Това, което трябва да имате предвид е, че спонсорираното съдържание се появява и в страницата на вашата организация. Ако трябва да направим аналогия с Facebook – прилича на подсилването на постове (boost post).
Спонсорираното съдържание работи добре за разширяване на кръга от последователи, популяризиране на бранда, обявяване на предстоящи промоции и събития.
-
Директно спонсорирано съдържание (direct sponsored content)
LinkedIn предлага също и директно спонсорирано съдържание. Основната разлика е, че то не се появява в страницата на вашата организация. Това ви дава по-голяма свобода да създадете персонализирани реклами, насочени към целевата ви аудитория. Тук е мястото да тествате различни послания, визии и оферти, за да видите коя комбинация ще ви донесе най-високи резултати.
-
Текстови реклами (Text Ads)
Както може да се досетите от името им, тези реклами се състоят главно от текст и много малко изображение (обикновено фирменото лого). Те се показват в дясната странична колона, като трябва да имате предвид, че се достъпни единствено за десктоп потребители. Те са LinkedIn вариант на pay-per-click рекламите – т.е. плащате само ако потребителят натисне върху рекламата.
Може да ви изглеждат малко ретро, но те са чудесен вариант за генериране на лийдове и предлагане на промоции и оферти. Важното при тях е да напишете грабващо заглавие с кратко описание. Също така не забравяйте да добавите призив за действие. Тук отново е добра идея да тествате различни рекламни текстове, за да откриете кой е най-ангажиращ.
-
Спонсорирани съобщения (Sponsored InMail)
Този вид кампании ви позволяват вашата реклама да се появи във входящата кутия на таргетираните потребители под формата на съобщение. Това значително увеличава шанса те да прочетат вашето съобщение. Важното тук е да създадете текст и оферта, които да са максимално персонализирани. В противен случай рискувате потребителите да приемат това, което сте им изпратили като досаден спам.
Sponsored InMail кампаниите са отличен вариант, когато предлагате B2B услуги. Може да ги използвате, за да информирате потребителите за предстоящо събитие, което организирате или да им предложите безплатна въвеждаща услуга, например – одит, консултация и т.н.
-
Динамични реклами
Динамичните реклами са персонализирани, тъй като използват снимка, име и други данни, предоставени от потребителя. По този начин те успяват в голяма степен да привлекат вниманието му. Има 4 вида такива реклами в зависимост от действието, което искате потребителят да извърши – за последване на страницата ви (following), за посещение на сайт или лендинг страница (spotlight), за работни оферти (job) и за промотиране на съдържание (content).
Това в общи линии представляват различните рекламни формати. След като сте запознати с тях идва ред да създадете цялостна стратегия за LinkedIn маркетинг.
Стратегия за LinkedIn маркетинг
Ако се занимавате с маркетинг, със сигурност сте наясно, че безцелното пускане на реклами няма да ви донесе резултати. А дори и да донесе, те няма да са толкова удовлетворяващи, колкото ако насочено концентрирате усилията си в изграждането на цялостна стратегия за LinkedIn маркетинг. Както вече споменах цената на рекламата в LinkedIn е значително по-висока. Добре е да сте наясно какво целите, избирайки тази мрежа за реклама.
Една допълнителна възможност, която платформата позволява, е да достигате директно през профила си до хора, които ви вълнуват и с които бихте желали да работите. Да изпратите съобщения на всеки един от тях по отделно и да следите комуникацията, може да се окаже изключително трудоемка задача. Добрата новина е, че този процес може да бъде автоматизиран, като ви спести голяма част от времето и усилията. Разбира се, за целта се изисква внимателно да проучите аудиторията си. Препоръчително е също да подготвите поредица от съобщения, които ще бъдат изпращани към хората, предварително да оптимизирате личния си профил, а също и този на компанията и т.н. Струва си обаче да вземете предвид възможността за LinkedIn автоматизация под внимание. Изпълнена по правилния начин, тя има потенциала да донесе значителни ползи за вашия бизнес.
В обобщение, може да кажем, че цялостната LinkedIn стратегия ще ви помогне да преследвате заложените цели и да знаете какви конкретни действия трябва да предприемете във всеки момент. Ако тепърва започвате да развивате фирмената страница в LinkedIn, ще ви е необходимо време, докато съберете информация, която да анализирате.
В случай, че не разполагате с необходимото време или технически познания, оптималният вариант е да потърсите доверени партньори, на които да поверите вашия LinkedIn маркетинг и автоматизация.